Урок у 4 класі
Тема. Коли пісня жартує. Роль музики жартівливого характеру в житті людини. Українська народна жартівлива пісня
«Грицю, Грицю, до роботи» (слухання,
розучування, виконання). Поняття про частівки як музичний жанр.
Мета: вчити учнів визначати тематику пісень, давати їм
характеристику; усвідомлювати і передавати свої враження від музики; розвивати
навики хорового співу, музичний слух, мову, дикцію, увагу, пам’ять, образне
мислення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас новими музичними термінами
(частівка, ліга); виховувати любов до Батьківщини, свого національного
фольклору, інтерес до різножанрових
музичних творів, культуру виконання
пісень.
Обладнання. Музичний інструмент, магнітофон, касета, збірники нот,
музичні ребуси, загадки, карта «Царство пісень», «Пісенний віночок».
Міжпредметні зв’язки: з природознавством, українським читанням, образотворчим
мистецтвом
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
План уроку:
І. Організаційна частина
ІІ. Розспівка
ІІІ. Повідомлення теми та
мети уроку
Музичне привітання
ІV. Основна частина
Вступна бесіда.
Показ і аналіз пісні.
Технічна фаза.
Фізкультхвилинка.
Музична грамота.
Слухання і аналіз музики.
V. Підсумок уроку і домашнє
завдання
Хід уроку
І Організаційна частина. Музичне вітання
-У нас сьогодні багато гостей.
Давайте привітаємося з ними нашою музичною піснею. (Додаток
І).
ІІ. Розспівка
Щоб ми могли добре працювати на
уроці, нам обов’язково треба провести розспівку. Отже, прийняли правильну
поставу, співаємо розспівку, чітко вимовляючи слова або звуки. ( Ма – мо – ме –
мі – му; до – ре – мі – фа – соль – ля – сі – до (назад із закритим ротом на
«м» і на «а». Поспівка «До – ре – мі »).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Ми з вами живемо на чудовій планеті,
яка називається Земля. Крім неї є ще й
інші планети, які ви вивчали.
Так, справді, ви назвали майже всі
планети, крім однієї, казкової планети, а саме Планети Музики, на якій є
Царство Пісень, де ми не раз з вами бували і побуваємо сьогодні зново.
На дивній планеті,
В музичному краї,
Вітри на сопілочках
Полечку грають,
У марші чіткому
Крокують краплини
І пісня туманів над річкою лине.
У тому співочому, дивному краї
Музичні міста на тебе чекають!
У царстві пісень є багато міст, як і
у кожній країні. Це і місто Обрядових пісень, місто Гімнів, місто Дитячих
пісень, місто Духовних пісень – танців і пісень – маршів ( всі міста показую на
карті). (Додаток 2). У всіх цих містах ми вже
бували, коли вивчали ту чи іншу пісню. А в одному з міст цього Царства, ми
бували дуже давно, і сьогодні настав час його відвідати. Яке саме це місто ви
дізнаєтесь, коли виконаєте таке завдання.
Ці пісні сплелись в
віночок;
Кожна пісня – то листочок.
Тож послухай і мерщій
Визнач, де листочок чий.
( Зачитую назву пісні, діти вказують
до якого листочка ( жанру) належить дана пісня).
(Додаток 3)
Яких пісень у віночку найбільше?
(Жартівливих).
Отже, в якому місті Царства пісень ми
побуваємо? ( У місті Жартівливих пісень).
Сьогодні пісня особлива
Прийшла до
нас в музичний клас.
Вона весела, жартівлива
І настрій підіймає кожен раз.
Діти розповідають
гуморески, вивчені на уроці українського читання
ІV. Основна частина
Вступна бесіда
Великим скарбом нашого народу є пісня. Її називають душею народу. Усі пісні – сучасні й класичні – мають коріння у народній творчості, увібрали її мудрість, традиції, мелодії і наспіви. Пісні живуть поруч з людиною багато тисячоліть. Вони барвисті і різноликі: лагідні, урочисті, спокійні й запальні, сумні й жартівливі. Жартівливі народні пісні – це пісні, в яких передається народний гумор, дотепні жарти, в’їдливі глузування та насмішки. Вони створюють веселий настрій, підбадьорюють людину. На відміну від ліричних пісень, які можуть виконуватися як гуртом, так і на самоті – жартівливі пісні потребують гуртового виконання, бо розраховані на те, щоб дотепний жарт був почутий і розвеселив слухачів. Адже сміх – це ліки від усіх недуг. Він додає людям настрою, допомагає у житті побачити більше світлого, радісного, стати добрішими.
Показ і аналіз пісні
Пісню, яку ми сьогодні будемо вивчати
ви, напевно, чули. Це українська народна жартівлива пісня «Грицю, Грицю, до
роботи».
Уважно послухайте пісню і подумайте:
Хто є головним персонажем пісні?
Яким ви його уявляєте?
Що засуджує пісня?
Технічна фаза. Пофразове
вивчення пісні.
Фізкультхвилинка
Руки в боки –
усміхнись.
На сусіда подивись.
Пальчик, п’ятка, каблучок.
Ми танцюєм гопачок.
Музична грамота
У нашій пісні ми зустрілись із
нотами, які з’єднані дужками. Це ліга. Що це таке, нам пояснять учні музичної
школи, які мали довідатись, що означає цей термін. ( Відповідь учня. Ліга
об’єднує два або більше звуки, вказуючи на те, що їх потрібно співати на один
склад).
Ще один музичний термін, з яким ми сьогодні
ознайомимося – це частівки. Про них ми прочитаємо в нашому підручнику ( самостійно,
а тоді вголос говорять).
Зараз ми перевіримо, чи добре ви
пам’ятаєте місце розташування нот на нотоносці. Будемо розгадувати музичні
ребуси. (Додаток 4).
Слухання і аналіз музики
Прослухаємо жартівливі пісню «Ой, що
ж то за шум учинився». Ми вивчили пісню про лінивого парубка, який не хотів
робити. А про кого ця пісня і чого вона вчить, ви скажете після
прослуховування. ( Завдання: довести, що ця пісня жартівлива). На уроках українського читання ви вивчали
гуморески, жартівливі пісні, продекламуйте, будь ласка, ті з них, які вам запам’яталися.
V. Підсумок уроку і домашнє завдання. (Вивчити слова пісні, музичні
терміни, намалювати чарівну планету, на
якій побували сьогодні).
- З чим новим ви ознайомилися?
(музичними термінами)
- Який вид роботи найбільше
сподобався?
Ми
сьогодні побували на незвичайній планеті у Казковому царстві пісень, а саме у
місті Жартівливих пісень. Але на цьому наша подорож не закінчилась. Під час
кожної вашої зустрічі з музикою вона буде продовжуватись. І нехай цих зустрічей
буде якнайбільше у вашому житті, а сім веселих нот завжди будуть поряд з вами.
Хай лине музика для всіх людей,
Собою починає день.
Хай лине музика, щоби добро
На радість
нам перемогло
Великим скарбом нашого народу є пісня. Її називають душею народу. Усі пісні – сучасні й класичні – мають коріння у народній творчості, увібрали її мудрість, традиції, мелодії і наспіви. Пісні живуть поруч з людиною багато тисячоліть. Вони барвисті і різноликі: лагідні, урочисті, спокійні й запальні, сумні й жартівливі. Жартівливі народні пісні – це пісні, в яких передається народний гумор, дотепні жарти, в’їдливі глузування та насмішки. Вони створюють веселий настрій, підбадьорюють людину. На відміну від ліричних пісень, які можуть виконуватися як гуртом, так і на самоті – жартівливі пісні потребують гуртового виконання, бо розраховані на те, щоб дотепний жарт був почутий і розвеселив слухачів. Адже сміх – це ліки від усіх недуг. Він додає людям настрою, допомагає у житті побачити більше світлого, радісного, стати добрішими.
Урок у 5 класі
Тема. Природа і мистецтво.
Вивчення пісні «Твій рідний край»
Мета: збагачувати знання учнів про українську пісню – духовну
основу життя народу, виховувати глибокі почуття любові до української пісні, в
якій
оспівується природа рідного краю, як витвору мистецтва; розвивати творчі здібності дітей, бажання берегти свою національну культуру;
розвивати навики хорового співу, музичний
слух, мову, дикцію, вміння характеризувати музику.
Обладнання: таблиці, роздатковий
матеріал, магнітна дошка, програвач.
Література: конспект, «Програми та поурочні методичні розробки
для середніх загальноосвітніх шкіл», збірники пісень Б. Пилат «Пісенний сад».
Міжпредметні зв’язки: з літературою, народознавством,
природознавством.
Методи і форми роботи: хоровий спів
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
1.
Організаційна частина
2.
Мотивація навчальної
діяльності
а) Вступна бесіда. З давніх – давен люди
шанобливо ставилися до природи.
Оберігали неповторну красу рідного краю. Багато письменників, поетів, художників і композиторів
оспівували красу чистого неба, житнього поля, квітів у лузі, калину при дорозі
чи вербу, що схилилась у задумі над водою.
Словом, все те, що зветься природою рідного краю.
Природа завжди була тісно пов’язана з мистецтвом. Пригадаємо українські пісні,
в яких оспівується природа. ( Діти називають пісні «Зоре моя вечірняя», «По
діброві вітер виє», «Стоїть гора високая», «Тече вода з-під явора», «Ой у лузі червоні
калина», «При дорозі кущ калини» і інші).
3. Повідомлення
теми та мети уроку
Як бачите таких
пісень дуже багато, і тема нашого сьогоднішнього уроку буде «Природа і мистецтво»
(Тема уроку спроектована на екран). Працювати ми з вами будемо за таким планом.
(Вчитель показує таблицю на екрані)
План уроку
1.
Розспівка.
2.
Заспіваймо пісню.
3.
Пауза (Відпочинок).
4.
Теорія музики.
5.
Слухання.
І. Розспівка
Діти, яка зараз пора року? А яка пора
року скоро настане? Правильно, весна. Розкажіть, будь ласка, про зміни, які
відбуваються в природі ранньою весною,
використовуючи свої знання з природознавства.
Можливо, хтось пам’ятає народні повір’я, пов’язані з приходом весни.
(Відповіді дітей) Незважаючи на те, що ще лютий, в повітрі вже відчувається
подих весни: яскравіше світить сонце, веселіше співають пташки, день став
довший. І тому наша розспівка сьогодні буде звучати ось так. Вчитель проспівує розспівку. Після цього
працюємо з таблицею «Динамічні відтінки». Огляд репродукцій картин із
зображенням ранньої весни.
-
Другу частину? (З якою інтонацією?).
ІІ . Заспіваймо пісню
Другий пункт плану нашого уроку
«Заспіваймо пісню». Як вже було сказано тема сьогоднішнього нашого уроку
«Природа і мистецтво», тому ми будемо вивчати пісню «Твій рідний край» на слова
Юрія Шкрумеляка і мелодію Богдана Пилата. Послухайте уважно
цю пісню, вслухайтеся в мелодію, в слова цієї пісні.
- Виконання пісні
вчителем
- Чи сподобалась вам ця пісня? Що
найбільше схвилювало вас слова чи мелодія?
Подивіться уважно на знаки
альтерації. Біля скрипічного ключа стоїть який знак? (Бемоль). Гляньте на
таблицю «Знаки альтерації». Що означає цей знак?
- Спів пісні дітьми
- Хоровий спів ( цілим класом)
- Рядами ( 1 ряд – 1 куплет, 2 ряд – 2 куплет, 3 ряд – 3
куплет, 4 куплет всі разом).
ІІІ. Пауза ( Відпочинок)
ІV. Теорія музики
-
Зараз у нас за планом теорія музики. На попередніх уроках ми
вивчали інтервали. Подивіться ще раз на таблицю і пригадайте , які є інтервали.
-
А тепер будемо працювати так... Зараз декільком учням я роздам
завдання на картках, а решту класу буде працювати біля магнітної дошки. ( Один
учень працює, решта перевіряє завдання).
V. Слухання музики
Останнім пунктом плану нашого уроку є слухання
музики. Сьогодні ми з вами будемо слухати п’єсу відомого норвезького
композитора Едварда Гріга.
Е. Гріг народився в 1843 році в місті Бергені
в Норвегії. З 6 – ти років він почав займатися музикою. Повернувшись на
батьківщину після закінчення Лейпцігської консерваторії у Німеччині, він
повністю віддався творчій і громадсько – музичній діяльності як диригент,
піаніст і пропагандист норвезької музики. Переважне місце в його творчості
займають фортепіанні і вокальні твори ліричного характеру. Найбільш відомими з
його творів є 10 зошитів «Ліричних п’єс », до яких входять такі твори: «Похід
гномів», «Весною», «Кобольд», «Вальс», «Пташка» та інші. Саме одну з цих п’єс
ми сьогодні прослухаємо. Будьте уважні при слуханні і дайте відповіді на такі
запитання:
1 –й ряд –
Як, на вашу думку, називається ця п’єса? Чому?
2 – й ряд –
Закрийте очі і спробуйте намалювати картину природи, яку навіває вам ця музика.
3 – й ряд – Які
з зображених на таблиці музичних інструментів ви почуєте? Який оркестр виконує
музику?
(Діти відповідають на запитання після
слухання п’єси).
VІ . Підсумок уроку
-
Як звучала тема нашого уроку?
-
Яку пісню ми вивчали?
-
Вона пов’язана з природою?
-
А яку п’єсу ми прослухали?
-
Якого композитора?
Отже, як бачимо, природа і мистецтво
тісно взаємопов’язані між собою. Треба любити природу рідного краю і
примножувати його неповторну красу голосистою піснею.
Урок у 1 класі
Тема. Вивчення пісні «Голосні звуки». Загальне поняття про
ноти, звуки Музично – ритмічні вправи.
Мета: вивчити пісню «Голосні звуки», дати загальне поняття про
ноти, звуки, їх різновиди, виховувати любов до співу, розвивати музичний слух.
Обладнання: музичний інструмент
(акордеон), нотний зошит, сопілка, лото.
Хід уроку
І Організаційна частина
Продзвенів
уже дзвінок
Починається
урок
Добрий
день.
ІІ. Вивчення нового
матеріалу
Композитори
складають музику за допомогою нот , записують їх у зошити. Ноти записують у
спеціальному зошиті, який називається нотним зошитом. Цей зошит відрізняється
від зошитів з письма, математики.
У
нотному зошиті є 5 лінійок. Лінійки ми рахуємо знизу верх (малюю на дошці).
-
Діти ви вже вивчили деякі букви, хто з вас скаже, що таке буква? (умовне
позначення звука).
Нота – це також умовне позначення
звука.
-
Що таке нота?
-
Давайте повторимо разом.
-
Як же записуємо ноту?
Зараз я поясню.
Дивіться уважно на дошку. Нота складається з головки овальної форми ( одночасно з поясненням малюю на
дошці ).
Головка може бут заштрихована і не
заштрихована. І також нота складається із шпиля. Шпиль – це пряма лінія, яка
торкається овалу з правої сторони.
-
Ось ви бачите записану ноту. Ця нота записана на полі. Ноти
записуються не тільки на полі, а й на лінійці.
-
Діти, які бувають звуки?
В музиці звуки
бувають низькі та високі. Високі звуки (граю на акордеоні). До чого вони схожі.
Так може співати пташка. Ось послухайте. А тепер послухайте які низькі звуки.
Чи відчуваєте ви різницю. Вони можуть передати те як іде ведмідь. Отже, ви
помітили що низькі і високі звуки зовсім різна.
- Як ви думаєте які ще є звуки? (Довгі і короткі)
- Які це довгі звуки? (Як звучать довго)
- Які короткі? (Навпаки звучать коротко)
Ось наприклад на
довгий звук ми можемо зробити один крок, а за один крок можна проспівати два
короткі звуки (Демонструю).
Довгий
звук позначається паличкою І і ми говоримо та, а короткий звук позначається
двома паличками – ІІ вимовляємо ті – ті. (Записую на дошці).
Ось послухайте як про плескаю звуки, що записані на дошці.
Музично – ритмічні вправи.
Спочатку я показую як про плескати
потім всі разом.
-
А тепер, у мене є карточки, кого я буду визивати на середину
про плескати свою карточку.
А тепер всі разом цілу вправу із
складених карточок.
Давайте пограємо в гру. Я граю на
акордеоні одну з пронумерованих карточок, ви говорите, що я заграв, тобто номер
карточки.
ІІІ. Розспівування
1.
Співацька постава (Нагадую як
сидіти під час співу)
2.
Співаємо звук ля. І – ля
(Граю на акордеоні)
Давайте заспіваємо 2 коротких (ля –
ля), один короткий (ля), а тепер з҆ єднаємо (ля – ля – ля).
3. Гра «Луна»
- А зараз ми пограємо гру, як
називається «Луна». Я буду співати, а ви повторюєте за мною так, ніби це ехо,
ви були колись в лісі, коли крикнути відбивається луна.
4. Пісня «Квочка»
А зараз ми навчимося співати таку
пісеньку.
Ходить
квочка
Коло
кілочка,
Водить
діток -
Дрібних
квіток
Квочка.
ІV. Робота над художнім виконанням пісні
-
Діти, як ви думаєте, які звуки є голосними (Звуки, які можна
заспівати – називаються голосними). Наприклад: о, а, е, и, і – це голосні
звуки, давайте заспіваємо.
І ось, Щавельна
Болова, яка проживає в Івано – Франківську, це наша землячка написала музику на
слова пісні Марійки Підгірянки «Голосні звуки».
М. Підгорянка – це вчителька, написала багато
віршів, пісеньок для дітей, щоб за допомогою них дітям було легше зрозуміти
явища природи, події, запам҆ ятати їх.
Багато написала про тварин, про Україну. Ось ми сьогодні будемо співати
пісеньку Марійки Підгірянки, яка називається «Голосні звуки».
Голосні звуки
І
ІV
Яблучка два
І-і-і
Несе донечка для неньки Лошачки малі
А-а-а
Є у них 4 ніжки
Яблучка два
Коло воза ідуть пішки
ІІ І-і-і
О-о-о
Лошачки малі
Яєчко одно
V
Знесла курочка гарненька Е-е-е
Знайшла дівчинка маленька Де та мама де
О-о-о
Нема мами пішла в поле
Яєчко одно
Там бур҆ ян на ниві поле
ІІІ
Е-е-е
И-и-и
Ось вже мам йде
Хлопчики три
VІ
В калабаню упали У-у-у
І всі разом кричали Песик
на шнурку
И-и-и
Цуценяток п҆ ять кудлатих
Хлопчики три Полягали біля хати
У-у-у
Песик на шнурку. Гав!
-
Послухайте, я заспіваю вам цю пісеньку.
-
А тепер співаємо 1
куплет.
Гра «Впіймай»
Співаю
по рядочку всі повторюють (1 куплет). Зверніть увагу на 2 рядочок «Яблучка
два». Ось зараз цю пісню я заграю на сопілці.
V. Слухання музики
1. Розповідь про аркан. Аркан – український народний танець, який танцюють тільки чоловіки, переважно побутує у Західних областях України. Це гуцульський танець. Його музика широка, запальна, починається повільно.
2. Прослуховування.
Слухаючи, зверніть увагу, які інструменти виконують…
3. Обговорення.
- Які ви чуєте інструменти?
- Як починається мелодія? Як закінчується?
VІ. Підсумок уроку
- Що нового ви
дізнались на уроці?
- Що ми робили
сьогодні?
- Яку пісню вивчили?
- Що таке нота?
- Які є звуки?
Немає коментарів:
Дописати коментар